Piwo w Europie


New chat

Chris Rut

Napisz artykuł o tym, gdzie w Europie pije się ile piwa i jakiego

Piwo jest jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w Europie, i od wieków stanowi ważną część kultury europejskiej. Każde państwo ma swoje własne tradycje związane z piciem piwa, a jego rodzaj i ilość zależy od kultury, regionu i preferencji ludzi. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów, gdzie i jakie piwo pije się w Europie.

Niemcy To właśnie Niemcy są największym producentem piwa w Europie, a także jednym z największych na świecie. W tym kraju piwo jest częścią codziennego życia, a jego konsumpcja jest związana z wieloma tradycjami i zwyczajami. Niemcy słyną z produkcji piw typu Pilsner, ale w każdym regionie kraju pije się odmienne rodzaje piwa. Bawaria słynie z jasnych piw typu Helles i Dunkles, a Saksonia z goryczkowych piw typu Schwarzbier.

Belgia Belgia słynie z produkcji piwa trójka, którego historia sięga XIV wieku. To w tym kraju znajdziemy największą różnorodność rodzajów piwa, w tym piwa kwaśne, lambiki, saison, belgijskie Witbier i wiele innych. Belgijskie piwa mają również wysoką zawartość alkoholu, co sprawia, że są to piwa degustacyjne, a nie tylko orzeźwiające napoje.

Irlandia Irlandia to kraj, który słynie z piwa Guinness. Ta ciemna, gęsta i mocno palona stout to flagowe piwo irlandzkie. Guinness jest bardzo popularny w Irlandii, ale coraz więcej osób decyduje się na inne rodzaje piwa, w tym lager i ale.

Czechy Czechy są znane na całym świecie z produkcji piwa Pilsner, którego nazwa pochodzi od miasta Pilzno. Piwo Pilsner jest jasne, klarowne i ma wyraźny chmielowy smak. W Czechach piwo jest napojem kultowym, a konsumpcja piwa na głowę wynosi tam około 160 litrów rocznie.

Anglia W Anglii pije się głównie ales i stoute, które są produkowane przez setki lokalnych browarów. Angielskie piwa charakteryzują się wyraźnym smakiem chmielu, ale są też łagodniejsze niż piwa belgijskie czy niemieckie. W Anglii popularne jest również piwo typu bitter, które ma wyższą zawartość alkoholu niż lager.

Polska W Polsce najpopularniejsze są piwa typu lager, w tym popularne marki takie jak Żywiec, Tyskie czy Lech. Na szczęście w ciągu ostatnich 2 dziesięcioleci i do Polski zaszła Piwna Rewolucja. Coraz szersze grono zwolenników zdobywają piwa kraftowe. Małych rzemieślniczych browarów również przybywa. Ludzie coraz częściej sami zaczynają piwowarzyć w domu. Osobiście polecam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *